هراسان زندگی شخصیت افراد سرگرمی فال شخصیت شناسی

هراسان: زندگی شخصیت افراد سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پدر زامبی‌های نفرت انگیز , جورج رومرو

جورج رومرو، هر لحظه اعتقاد داشت زامبی ها موجوداتی به غایت جالب تر از انسان ها هستند و خطر اصلی، خود بشر هست. رومرو که از او به عنوان «پدر زامبی» یاد می کنند روز

پدر زامبی‌های نفرت انگیز , جورج رومرو

جورج رومرو؛ پدر زامبی های نفرت انگیز

عبارات مهم : تصویر

جورج رومرو، هر لحظه اعتقاد داشت زامبی ها موجوداتی به غایت جالب تر از انسان ها هستند و خطر اصلی، خود بشر هست. رومرو که از او به عنوان «پدر زامبی» یاد می کنند روز بیست و پنجم تیر در هفتاد و هفت سالگی جهت هر لحظه چشمانش را فرو بست.

مجله همشهری دانستنیها، «داستان های من راجع به انسان ها و تصویر العمل آنهاست، این که چه زمانی تصویر العمل می دهند، چه زمانی تصویر العمل نمی دهند و چه زمانی تصویر العمل ارزش احمقانه هست. انگشت نشانه من به سمت خودمان هست، نه زامبی ها».

جورج رومرو، هر لحظه اعتقاد داشت زامبی ها موجوداتی به غایت جالب تر از انسان ها هستند و خطر اصلی، خود بشر هست. رومرو که از او به عنوان «پدر زامبی» یاد می کنند روز بیست و پنجم تیر در هفتاد و هفت سالگی جهت هر لحظه چشمانش را فرو بست. با این که مجموع کارهای رومرو در سطح پایین تری نسبت به دیگر کارگردانان ژانر وحشت مثل «جان کاپنتر» و «وس کریون» (Wes Craven) قرار می گیرد ولی او تنها کسی بود که توانست موجود ترسناکش را وارد فرهنگ روزانه انسان کند. زامبی ها حالا بخشی جدانشدنی از فرهنگ انسان های امروزی هستند، آن هم به لطف فیلمی که رومرو در سال 1908 ساخت. «شب مردگان زنده» (Night of the Living Dead) به نوعی نخستین حضور رسمی زامبی ها در دنیای سرگرمی است و جالب این که رومرو برگ برنده اش را در همان ابتدای سفر پر پیچ و خمش رو کرد.

شروع رویایی
برخلاف بسیاری از کارگردان های مشهور سینما که سال ها طول می کشد تا معروف شوند، رومرو خیلی سریع پله های ترقی را طی کرد و با ساخت «شب مردگان زنده» که نخستین فیلم بلندش بود، نامش به عنوان یکی از سلاطین ژانر وحشت ثبت شد. او بعد از فارغ التحصیلی به سراغ آگهی های ویدئویی رفت و از این راه پول نسبتا خوبی عایدش شد تا به همراه نه نفر از دوستانش استودیوی «Image Ten Productions» را تاسیس کند. با ساخت و عرضه «شب مردگان زنده» هم این استودیو جان گرفت و هم نام رومرو بر سر زبان ها افتاد.

در ادامه رومرو تلاش کرد از زامبی ها و حتی سینمای وحشت فاصله بگیرد ولی این شهرت روی بدی هم داشت؛ دیگر همه او را با لقب پدر زامبی می شناختند. آیا شما حاضر بودید فیلم باعشق ای را که «پدر زامبی» ساخته است تماشا کنید؟ احتمالا خیر. همین دلیلی شد تا تهیه کنندگان هر لحظه با پیشنهاد ساخت فیلم های رامبی محور یا نهایتا ترسناک به سراغ او بروند. کار به جایی رسید که رومرو یک بار گفت: «من از زامبی ها حالم به هم نمی خورد ولی از تهیه کنندگان چرا!»

پدر زامبی‌های نفرت انگیز , جورج رومرو

«روز مردگان» (1982)

جهان مردگان
در کارنامه هنری رومرو نام چهار فیلم می درخشد که زامبی ها در هر چهارتای آنها حضور پر رنگی دارند. این چهار فیلم عبارتند از: «شب مردگان زنده» محصول 1968، «طلوع مردگان (Dawn of the Dead) محصول 1978، «روز مردگان» محصول 1985 و در نهایت «سرزمین مردگان» که در سال 2005 اکران شد. این چهار فیلم، خود زیرمجموعه ششگانه مشهور رومرو با نام «مردگان زنده» (Living Dead) بودند. زیاد دوستداران زامبی معتقدند طلوع مردگان عالی ترین ساخته رومرو هست، فیلمی که یک بار هم در سال 2004 به دست «زک اسنایدر» بازسازی شد. جالب این که رومرو فیلم های ترسناک فراوانی ساخت که در بسیاری از آنها خبری از رامبی ها نبود: «The Crazies» که راجع به شیوع ویروسی خطرناک در بین مردمان عادی بود یا «مارتین» (Martin) که ادای دین رومرو بود به فیلم های خون آشامی.

جالب این که شخص رومرو، «مارتین» را عالی ترین فیلمش می دانست، اثری که منتقدان هم نمرات بسیار بالایی به آن دادند. رومرو در طول سال های فعالیتش جهت مدتی هم با «استیون کینگ» کار کرد که نتیجه اش ساخت دو فیلم «کریپ شو» (Creepshow) و «نیمه تاریک» (The Dark Half) بود. کریت شو نخستین فیلمنامه ای بود که کینگ آن را به رشته تحریر در آورد و نیمه تاریک، اثری اقتباسی بر اساس یکی از کتاب های مشهور کینگ کریپ شو، بین منتقدان حسابی مشهور شد و با وجود بودجه ای هشت میلیون دلاری 21 میلیون دلار فروش کرد ولی نیمه تاریک با هزینه کردن 15 میلیون دلار، تنها 10 میلیون دلار فروخت.

«استیون کینگ» و «جورج رومرو»

سرنوشت نام جادویی
با این که جورج رومرو همواره به عنوان خالق زامبی ساخته می شود، ولی او در خوابش هم فکر نمی کرد مخلوقاتش زامبی نام بگیرند. او در هیچ جای «شب مردگان زنده» از کلمه زامبی استفاده نکرده بود بلکه هیولاهای فیلم او «ghoul» (همان غول) خطاب می شدند. ولی بعدا طرفداران فیلم آنها را به اشتباه زامبی صدا زدند.همین عنوان باعث شد تا نام زامبی خیلی سریع پخش و به پدیده ای جهانی تبدیل شود.

تا پیش از رومرو زامبی ها در دنیای سینما شخصیت هایی بودند که به وسیله «ودو» (یک آیین عجیب که بر پایه جادوگری است) به بردگی فرد دیگری در می آمدند. طی دهه های 30 میلادی هم دو فیلم «White Zombie» و «I Walked with a Zombie» با همین عنوان اکران شدند ولی زامبی های رومرو، گوشت انسان را می خوردند و با وجود کندذهنی ارزش مانند ویروس، همه دنیا را به خود آلوده می کردند. امروز، کار به جایی رسیده است که این اسم به بخشی از فرهنگ روزانه بسیاری از مردم دنیا تبدیل شده است که حتی در مبارزات سیاسی هم از آن استفاده می کنند.

رابطه خوب زامبی ها و سازندگان بازی
دوستداران بازی بیش از افراد دیگر با زامبی ها سر و کار داشته اند. هیولاهای کم سرعت رومرو در حالی صنعت سرگرمی را به تسخیر خود در آوردند که سهم ارزش در صنف بازی بیش از هر صنف دیگری هست. تقریبا هیچ کمپانی مشهوری در تاریخ صنعت بازی نیست که از نعمت این موجودات کریه، بهره نبرده باشد. عناوینی که در صدرشان نام «رزیدنت اویل» (Resident Evil» شرکت «کپکام» به چشم می خورد؛ کمپانی که تاثیر بسزایی بر اوج رفتن محبوبیت زامبی ها داشت. رومرو که از این میزان شهرتش در صنعت بازی مطلع بود، در طول سه دهه گذشته با چندین و چند استودیو و شرکت بازی سازی همکاری کرد.

از بااهمیت ترین این همکاری ها می توان به ساخت تیزرهای تبلیغاتی قسمت دوم «رزیدنت اویل» اشاره کرد. این تیزرها خود یکی از دلایل فروش بالای «رزیدنت اویل 2» بودند و حتی کپکام بعد از فهمیدن این عنوان از رومرو درخواست کرد تا کار ساخت اقتباس سینمایی این بازی مشهورش را بر عهده بگیرد. رومرو در ابتدا علاقه چندانی نشان نداد ولی در نهایت راضی شد فیلمنامه نسخه سینمایی «رزیدنت اویل» را به رشته تحریر دربیاورد. افسوس که در نهایت تهیه کنندگان فیلم تصمیم گرفتند فیلمنامه او را کنار بگذارند و زمام همه امور را در اختیار «پاول اندرسون» قرار دهند. البته این تنها بدشانسی او در این زمینه نبود، مخصوصا این که رومرو با نوشتن فیلمنامه این فیلم می توانست جزء نخستین کارگردان های مشهور سینما باشد که در صنعت بازی هم اثری منحصر به فرد را خلق کرده اند.

جورج رومرو، هر لحظه اعتقاد داشت زامبی ها موجوداتی به غایت جالب تر از انسان ها هستند و خطر اصلی، خود بشر هست. رومرو که از او به عنوان «پدر زامبی» یاد می کنند روز

در آخرهای سال 2002 استودیوی «Kuju» اعلام کرد با همکاری رومرو در حال ساخت بازی با نام «Corage A. Romero’s City of the Dead» است که در همان دنیای «مردگان زنده» فیلم های رومرو جریان دارد. این بازی اول شخص قرار بود نخستین همکاری رومرو و شرکت بازی سازی «HIP» باشد که طی قراردادی امتیاز ساخت چندین بازی را بر اساس کارهای رومرو خریده بود.

شهر مردگان نخستین و آخرین بار پشت درهای بسته در «E3 2005» به نمایش در آمد؛ عنوانی که منتقدان گیم پلی آن را بسیار خشن و سریع توصیف کردند. هر چند این بازی که قرار بود در اختیار بازدیدکنندگان پلی استیشن 2، ایکس باکس و کامپیوترهای شخصی قرار بگیرد به علت پرسشها مالی HIP هیچ گاه رنگ عرضه را به خود ندید.

واژه های کلیدی: تصویر | همکاری | فیلمنامه | اخبار فرهنگی و هنری

پدر زامبی‌های نفرت انگیز , جورج رومرو

پدر زامبی‌های نفرت انگیز , جورج رومرو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz